gpg4win – jak szyfrować dane?

Co to jest Gpg4win?

Gpg4win – to open sourcowa aplikacja umożliwiająca przesyłanie plików w sposób zaszyfrowany do odbiorcy. Gpg4win obsługuje standardy OpenPGP i S/MIME (X.509), tworząc domyślnie certyfikaty z wykorzystaniem kluczy o długości 2048 bitów. Standardowym algorytmem szyfrowania i podpisywania jest RSA. Gpg4win jest utrzymywany przez twórców GnuPG.

 

Główne komponenty gpg4win

GnuPG – narzędzie szyfrujące

Kleopatra – manager certyfikatów

GpgOL – plugin dla Microsoft Outlook 2010/2013/2016/2019 (szyfrowanie poczty elektronicznej)

GpgEX – plugin dla Microsoft Explorer (szyfrowanie plików)

 

Jak działa Gpg4win?

Wbrew powszechnie panującym opiniom narzędzie to nie jest dedykowane tylko i wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników. Po zainstalowaniu na komputerze https://gpg4win.org/get-gpg4win.html należy wygenerować parę kluczy (prywatny i publiczny). To właśnie dzięki kluczom (certyfikatom) możemy szyfrować / odszyfrowywać dane. Klucz prywatny to nasz sekretny klucz, którego nigdy i nikomu nie przekazujemy. Klucz publiczny to klucz, który możemy przekazać dowolnej liczbie osób, którzy będą szyfrować dla nas dane. Po wygenerowaniu pary kluczy będzie ona widoczna w managerze kluczy (Kleopatra).

 

Wyobraźmy sobie, że chcemy przesłać mailem zestawienie wydatków z naszej karty kredytowej znajomemu. Aby zrobić to w bezpieczny sposób należy wpierw poprosić znajomego o przesłanie nam jego klucza publicznego. Następnie dodajemy klucz publiczny znajomego poprzez import lub dwuklik do naszego managera kluczy Kleopatra.

Teraz klikamy prawym klawiszem myszy na pliku i wybieramy opcję „Podpisz i zaszyfruj”, a w następnym okienku wybieramy klucz naszego znajomego i potwierdzamy hasłem. W ten sposób szyfrujemy plik korzystając z naszego własnego klucza prywatnego dla naszego znajomego korzystając z jego klucza publicznego. Po otrzymaniu pliku nasz znajomy i tylko on (ponieważ tylko on posiada klucz prywatny, który stanowi parę z kluczem publicznym) będzie mógł odszyfrować plik.

Więcej o całym procesie szyfrowania można się dowiedzieć tutaj: https://files.gpg4win.org/doc/gpg4win-compendium-en.pdf

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*