Jak szybko RPA – Robotic Process Automation rozwija się w Polsce?

RPA czyli Robotic process automation to technologia automatyzacji procesów przy pomocy robotów. Roboty to nic innego jak specjalne programy / moduły / schematy, które potrafią zastąpić czynności wykonywane przez człowieka. Oczywiście nie wszystkie ale te, które są powtarzalne i przy wykonywaniu których znużenie / zmęczenie człowieka prowadzi do niższej efektywności oraz większego ryzyka popełniania błędów.

Cel RPA – Robotic Process Automation

Głównym celem automatyzacji jest chęć szybszego rozwoju firmy, ponieważ roboty się nie męczą i mogą pracować 24h przez 7 dni w tygodniu. Szybszy rozwój polega również na tym, że roboty przejmując pracę wykonywaną przez człowieka uwalniają jego zasoby, które może przeznaczyć na zadania wymagające zdolności umysłowych i fizycznych posiadanych tylko i wyłącznie przez ludzi. RPA (Robotic Process Automation) to bardzo modne ostatnimi czasy pojęcie / zagadnienie. Sprawdźmy więc jak ta dziedzina rozwija się w Polsce. Czy Polskie firmy są zainteresowane tego typu rodzajem automatyzacji? Nie, nie będziemy ankietować żadnej firmy ani tym bardziej do niej dzwonić. Oprzemy się na danych, które są dostępne w internecie i które są na tyle mierzalne abyśmy mogli jednoznacznie stwierdzić czy polskie firmy są zainteresowane automatyzacją.

RPA developer – ile wyszukiwań w google?

Najłatwiej do tego zadania podejść od strony zapotrzebowania na pracowników, których wymaga RPA Robotic Process Automation. Z reguły są to stanowiska, które nazywane są „RPA developer”. Osoba na takim stanowisku posiada umiejętności techniczne / programistyczne, aby zbudować  / zaprogramować robota dla danego zakresu czynności lub wręcz całych procesów.

Przyjrzymy się więc najpierw jak często fraza „RPA developer” jest wyszukiwana w Internecie w naszym kraju? Jak widać na poniższym wykresie zapytań w wyszukiwarce google dot. frazy „RPA developer” jest coraz więcej. W czerwcu 2018 roku było to 390 a w marcu 2019 mamy już 590 zapytań. Stanowi to ponad 50% przyrost biorąc pod uwagę tylko zakres ostatnich 10 miesięcy.

Liczba wyszukiwań frazy “RPA developer” w Polsce wg serwisu Ubersuggest (link)

 

RPA developer liczba wyszukiwań
Dane pochodzą z: link

Dane to oznaczają ni mniej ni więcej, że coraz więcej osób szuka w Internecie pracy na takim stanowisku lub interesuję się technologią automatyzacji procesów RPA Robotic Process Automation.  Większe zainteresowanie ze strony osób poszukujących pracy lub osób poszukujących informacji o RPA jest z reguły spowodowane coraz większym zapotrzebowaniem rynku / firm na tego typu wdrożenia lub umiejętności.

Ciągle oczywiście daleko do osiągnięcia takiej popularności oraz zapotrzebowania  jak to ma w przypadku innych metodyk związanych z optymalizacją i usprawnieniem procesów (np.: Lean Management, Lean Manufacturing) jednak warto bacznie przyglądać się jak rozwija się rynek RPA Robotic Process Automation w Polsce i czy ta technologia rzeczywiście znajdzie uznanie wśród polskich firm.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*